دوره 2، شماره 2 - ( مرداد 1397 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 89-102 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


گروه مدیریت دولتی ، واحد دهاقان، دانشگاه آزاد اسلامی، دهاقان، ایران
چکیده:   (897 مشاهده)
مقدمه: با توجه به گسترده بودن حجم کار پروژه های عمرانی در شهرداری و اختصاص بیش از 70 درصد بودجه مصوب به آن، شناسایی فاکتورهای تأثیرگذار بر ایمنی آن ها بسیار حائز اهمیت می­باشد. از ایـن رو هدف اصلی در این مقاله ارزیابی و رتبه بندی ریسک های ایمنی پروژه های عمرانی شهرداری اصفهان می باشد.
روش بررسی: مطالعه حاضر به صورت توصیفی تحلیلی در سال 1396 انجام گرفت. در این پژوهش، سطوح ساختار شکست ریسک، مولفه ها و معیارهای اثرگذار بر ریسک های ایمنی پروژه های شهرداری به روش مصاحبه نیمه ساختار یافته و پرسشنامه محقق ساخته از 30 نفر از مدیران و متخصصین شهرداری اصفهان، تعیین شد و اولویت بندی ریسک ها با استفاده از تکنیک تاکسونومی و داده ها با استفاده از نرم افزار Spss20  وExcel2010  تجزیه و تحلیل گردید.
یافته ها: ساختار شکست ریسک در سه سطح صفر: عنوان مدل، یک: دسته های ریسک­ ایمنی در قالب 7 زیر مجموعه و سطح دو: 34 ریسک ایمنی قرار گرفتند. کمترین و بیشترین شاخص توافق کارشناسان ICC)) مقدار 803/0 و 975/0 و میانگین رتبه ریسک ها به ترتیب ریسک های قبل از اجرای پروژه 6، فرآیندی و داخلی3/8، فرا پروژه10، حین اجراء پروژه 6/17، بیرونی3/20، بعد از اجراء پروژه 4/20 و پشتیبانی 2/28 به دست آمد.
نتیجه گیری : با توجه به فاکتورهای ریسک به دست آمده در پروژه های عمرانی شهرداری اصفهان، ریسک های ایمنی بسیار مهم می باشند و بهبـود ایمنـی در پروژه های شهری همچنـان بـه عنـوان یکـی از اولویتهای اصلی کلان شهرها محسوب می گردد. همچنین این ریسکها با توجه به اثراتشان، به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر روی زمان، هزینه، کیفیت و محدوده پروژه تأثیر گذاشته اند.
 
متن کامل [PDF 692 kb]   (911 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: ۱۳۹۷/۵/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۷/۵/۳۰