دوره 2، شماره 3 - ( آبان 1397 )                   جلد 2 شماره 3 صفحات 178-191 | برگشت به فهرست نسخه ها

DOI: 10.18502/ohhp.v2i3.144


XML English Abstract Print


گروه مهندسی محیط زیست، دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست، دانشگاه علوم و تحقیقات، تهران، ایران
چکیده:   (1626 مشاهده)
مقدمه: هدف از انجام این مطالعه استفاده از ترکیب دو روش Tripod beta و SCAT، جهت ریشه یابی حوادث، ﭘﺮداﺧﺘﻦ ﺑﻪ ﺟﺰﺋﯿﺎت،  جهت ردیابی کردن ریﺸﻪﻫﺎی حوادث در ﻋﻤﻖ ﻻیﻪﻫـﺎی ﺳـﺎزﻣﺎﻧﯽ می باشد.
روش بررسی: روش پژوهش حاضر به صورت تحلیلی می باشد. این تحقیق در یکی از شرکت های فولادسازی کشور انجام گردیده، ودر این راستا، یکی از حوادث منجر به فوت به روش ترکیبی  SCATو Tripod beta تجزیه و تحلیل و نتایج حاصل از رابطه بین متغیرها مورد بررسی، سپس علل واسط و علل ریشه ای منتج از آنالیز با روش Tripod beta به همراه اقدامات کنترلی پیشنهادی در جدول علت و معلولی SCAT جای گذاری، نتایج حاصل از توزیع پرسشنامه گردآوری و تاثیر علل وقوع حوادث، از طریق آزمون کای دو و رتبه بندی آن ها از طریق آزمون فریدمن مشخص گردید.
یافته ها: مهمترین علت مستقیم حادثه، «خارج شدن باکت ویل دستگاه بوم ریکلایمر از روی شافت » مهمترین علت واسط حادثه، «نداشتن سیستم ایمنی وحفاظتی مناسب در موقع رها شدن وزنه تعادلی» مهمترین علت ریشه ای حادثه، «جانمایی نامناسب کابین دستگاه در طراحی اولیه» و مهمترین اقدام کنترلی، « استفاده از تجهیزات برداشت کننده با طرح جدید » بوده است.
نتیجه گیری: با توجه به آزمون های آماری مشخص گردید، که بین علل ریشه ای و علل واسط حادثه، ارتباط سیستماتیک و معنی داری وجود دارد. همچنین تاثیر علل ریشه ای و علل واسط در رخداد حادثه یکسان نمی باشد.
متن کامل [PDF 819 kb]   (944 دریافت)    
نوع مطالعه: كاربردي |
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۸/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۷/۸/۲۳