دوره 3، شماره 1 - ( اردیبهشت 1398 )                   جلد 3 شماره 1 صفحات 51-62 | برگشت به فهرست نسخه ها

DOI: 10.18502/ohhp.v3i1.964


XML English Abstract Print


گروه برنامه ریزی، مدیریت و آموزش محیط زیست، دانشگاه تهران، تهران، ایران.
چکیده:   (888 مشاهده)
مقدمه: صنعت تایر رکن اساسی در ناوگان حمل و نقل هر کشوری محسوب می­شود و تایر در زمزه کالاهای استراتژیک محسوب می­شود و با وجود 15000 نیروی کار در این صنعت یکی از صنایع واسطه­ای قدرتمند بین پتروشیمی و خودرو است. هدف از این مطالعه تجزیه و تحلیل مخاطرات سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) صنعت لاستیک سازی ایران یاسا با استفاده از رویکرد تلفیقیHEMP و BOW-TIE است.
روش بررسی: تیم مدیریت HSE خطرات را شناسایی و ریسک­های صنعت را ارزیابی نمودند. پس از شناسایی سطح ریسک‌های غیر قابل‌قبول در برگه مدیریت اثرات و خطرات (HEMP)، با آنالیز سلسله مراتبی (AHP) خطرات با ریسک بالا اولویت بندی شد و توسط نرم‌افزارBOW-TIE   اقدامات کنترلی و موانع لازم نیز ارایه گردید.
یافته ها: یافته های پژوهش عبارت بودند از: در بین ریسک های شناسایی شده حجم بالای مواد قابل اشتعال، عملیات بار برداری با جرثقیل سقفی، الکتریسیته، بار در ارتفاع و ترکیدگی بلادر از ریسک بالایی برخوردار بودند که در اولویت بندی این خطرات توسط روش  AHP خطر اشتعال پذیری  با مقدار 05/0 بالاترین مقدار را داشت.
نتیجه گیری: نتایج پژوهش حاکی از آن بود که برای ریسک­های بالای کارخانه باید بر طبق استانداردها و روش­های ایمن موانع کنترلی و اقدامات لازم و موثر برای مشاغل بحرانی صنایع لاستیک سازی صورت پذیرد.
واژه‌های کلیدی: مخاطرات، BOW-TIE، HEMP، کارخانه ایران یاسا
متن کامل [PDF 617 kb]   (957 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: 1397/9/20 | پذیرش: 1398/2/31 | انتشار: 1398/2/31