دوره 3، شماره 3 - ( آبان 1398 )                   جلد 3 شماره 3 صفحات 289-278 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، شیراز، ایران
چکیده:   (1593 مشاهده)
مقدمه: توسعه بی رویه شهرها باعث افزایش مصرف کنند گان گاز طبیعی شده که این امر ملزم به اجرای شبکه گاز رسانی و نصب انشعاب برای مصرف کنندگان است که باعث افزایش سرعت کاری و استرس مهندسین ناظر شرکت گاز گردیده است. هدف از انجام این مطالعه تعیین ابعاد فرسودگی شغلی مهندسین ناظر شرکت گاز استان فارس در نهایت ارائه راهکارهای مناسب جهت کنترل و رفع آنها به منظور ارتقاء سطح سلامت و ایمنی آنها است.
روش بررسی: جمع آوری داده ها از طریق پرسش نامه خود ساخته و بخش مربوط به خستگی عاطفی و شغلی با استفاده از پرسشنامه فرسودگی شغلی مسلش بوده است. اعتبار محتوی پرسش نامه به صورت کیفی و با استفاده از روش پانل خبرگان و پایایی پرسش نامه و از طریق محاسبه آلفای کرونباخ انجام شد. داده ها توسط نرم افزار SPSS21 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: نتایج آزمون رگرسیون نشان داد که میان عوامل روانی و فشار کاری با مشخصات دموگرافی افراد و عوامل محیطی و بیولوژیکی رابطه معنادار وجود دارد (P<0.05). به علت فشار کاری و روانی زیاد، خستگی عاطفی و در پی آن بروز استرس در مهندسین ناظر مشاهده می شود که باعث فرسایش شغلی و افسردگی در بین آنان می شود. به گونه ای که میانگین خستگی عاطفی در بین شرکت کنند گان 2/96 درصد است.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد بیش از 55/78 درصد از ناظران وضعیت ایمنی و بهداشت را نا مطلوب می دانند. بین مؤلفه لباس کار و سایر لوازم حفاظت فردی با احساس درد در هریک از نواحی مورد بررسی و بین مؤلفه های معاینات ادواری روان سنجی با اختلالات اسکلتی رابطه معنا داری وجود دارد (P<0.05).
 
 
متن کامل [PDF 1028 kb]   (556 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ارگونومی
دریافت: 1398/7/15 | انتشار: 1398/8/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.