دوره 4، شماره 2 - ( مرداد 1399 )                   جلد 4 شماره 2 صفحات 130-142 | برگشت به فهرست نسخه ها

DOI: 10.18502/ohhp.v4i2.3988


XML English Abstract Print


چکیده:   (194 مشاهده)
چکیده
مقدمه: مطالعه حاضر، ریسک حریق را با استفاده از نرمافزار ارزیابی ریسک حریق برای مهندسین (FRAME) در یک مجتمع آموزشی مورد ارزیابی قرار داده و راهکارهای مؤثر جهت کاهش سطح ریسک و افزایش ایمنی پیشنهاد نمود.
روش بررسی: در این مطالعه کاربردی، ارزیابی ریسک حریق با استفاده از نرمافزار FRAME در سه جنبه ساختمان و محتویات، ساکنین و فعالیت‌ها به ‌صورت جداگانه انجام شد. بر اساس معیارهایی از جمله کاربردی و منطقی بودن راهکارهای مداخله‌ایی، سعی گردید بیشترین سطح حفاظتی حریق را برای محیط آموزشی مورد مطالعه استفاده شود. داده‌های مورد نیاز از طریق بررسی و پایش شرایط مجتمع، مراجعه به مستندات و اندازه‌‌گیری پارامترها، پرسشنامه نظارتی، چک‌لیست و با توجه به اطلاعات مورد نیاز در دستورالعمل اجرایی نرم‌افزار جمع‌آوری گردید؛ سپس در نرم‌افزار FRAME مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت.
یافته ها: یافته‌های ارزیابی ریسک نشان داد سطح ریسک کلی مجتمع در دو بعد ساکنین (7/2R=) و فعالیت‌ها (8/3R=) در حد نامطلوب بوده است؛ البته بعضی از واحدها از جمله آزمایشگاه، کتابخانه و واحدهای پارتیشن‌بندی نیز در بعد ساختمان دارای ریسک بالا بوده‌اند (R>1). ‌با در نظر گرفتن بعضی از معیارها و عوامل مؤثر در نرم‌افزار، راهکارهای پیشگیرانه برای مداخله و بهبود شرایط ارائه شد. یافته‌های مطالعه نشان داد سطوح کلی ریسک با ارائه‌ی راهکارها در هر سه جنبه، کاهش چشمگیری داشته و به سطح مطلوب رسیده‌ است (R<1).
  نتیجه گیری: یافته‌ها نشان داد نرم‌افزار FRAME قابلیت ارزیابی و تعیین سطح ریسک به‌صورت کمی را دارد و  راهکارهای کنترلی مناسبی جهت بهبود ایمنی حریق ساختمان را با در نظر گرفتن تهدیدها و فرصت‌های موجود ارائه نماید.
متن کامل [PDF 928 kb]   (71 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: 1399/5/6 | پذیرش: 1399/5/10 | انتشار: 1399/5/10