دوره 1، شماره 2 - ( آبان 1396 )                   جلد 1 شماره 2 صفحات 104-110 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


کارشناس ارگونومی مس منطقه کرمان، سرچشمه، کرمان، ایران
چکیده:   (759 مشاهده)
مقدمه: مطالعات نشان داده­ اند که عوامل روانی تاثیر قابل توجهی در به وجود آمدن اختلالات و همچنین حوادث ناشی از کار دارند، بهبود شرایط روانی و توجه به این عوامل می­تواند موجب افزایش سطح سلامت کارکنان گردد. رضایت شغلی یکی از عوامل مهم روانی مربوط به کارکنان بوده و یک عامل احساسی مثبت در ایجاد انگیزه و افزایش بهره ­وری است. این مطالعه با هدف بررسی وضعیت و رابطه استرس شغلی و بار کاری بر رضایت شغلی در کارکنان معدن مس سرچشمه انجام شد.
روش بررسی: این مطالعه­ ی توصیفی تحلیلی که به صورت مقطعی بر روی 100 نفر ازکارکنان معدن مس سرچشمه انجام گرفت. جهت جمع آوری داده­ ها از پرسشنامه­ های معتبر رضایت شغلی، بار کاری و استرس شغلی استفاده شد. جهت تجزیه و تحلیل داده­ ها از نرم افزارSPSS16  استفاده شد.
یافته­ها: بر اساس نتایج به دست آمده از نرم افزار در سطح اطمینان 95 درصد، سطح معنی‌داری بین دو متغیر استرس شغلی و رضایت شغلی، کمتر از 05/0 (003/0) بوده و همبستگی بین دو متغیر معنی­ دار است و سطح معنی داری بین دو متغیر بار کاری و رضایت شغلی در سطح اطمینان 95 درصد، بیش از 05/0 (794/0) است که در نتیجه همبستگی بین دو متغیر معنی­ دار نیست.
نتیجه گیری: نتایج حاصل از این پژوهش نشان داد که خشنودی کارکنان از شغل می­تواند تحت تاثیر استرس شغلی قرار گیرد، بر خلاف انتظار ما در این مطالعه ارتباط بین بار کاری با رضایت شغلی رد شد.
واژه‌های کلیدی: استرس شغلی، بار کاری، رضایت شغلی
متن کامل [PDF 691 kb]   (473 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (560 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۶/۷/۱ | انتشار: ۱۳۹۶/۸/۹