دوره 2، شماره 1 - ( اردیبهشت 1397 )                   جلد 2 شماره 1 صفحات 14-20 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (405 مشاهده)
مقدمه: یکی از عوامل مهم در بروز حوادث شغلی رفتارهای نا ایمن افراد می‌باشد که می‌تواند بر نگرش ایمنی تاثیر منفی داشته باشد. افراد با الگوی رفتاری نوع A، با ویژگی­های شخصیتی از جمله عجول بودن، رقابت طلبی، خصومت و پرخاشگری می­توانند در رخداد حوادث شغلی در محیط های کاری موثر باشند. این مطالعه با هدف بررسی ارتباط بین رخداد حوادث شغلی و الگوی رفتاری در بین کارگران انجام شد. 
روش بررسی: این مطالعه توصیفی تحلیلی در سال 1396 در بین 60  نفر از کارگران شاغل در یکی از خطوط مونتاژ موتور سیکلت در تهران انجام شد. به منظور تعیین الگوی رفتاری از پرسشنامه الگوی رفتاری Friedman و Rosenman استفاده شد. همچنین رخداد حوادث و شبه حوادث ثبت شده در واحد ایمنی و بهداشت مورد بررسی قرار گرفت. تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS22 انجام شد.
یافته ها: ارتباط آماری معنی داری بین الگوی رفتاری نوع A و B با رخداد حوادث و شبه حوادث یافت شد، به طوریکه شانس رخداد حادثه و شبه حادثه در افراد با الگوی رفتاری نوع A، به ترتیب 85/4 و 65/4 برابر شانس نسبت به افراد با الگوی رفتاری نوع B می -­باشد. همبستگی آماری معنی‌دار و مثبتی بین نمره الگوی رفتاری با فراوانی حوادث و شبه حوادث یافت شد.
نتیجه گیری: افراد با الگوی رفتاری نوع A، به علت داشتن رفتارهای خطرناک، بیشتر دچار حادثه می­شوند. بنابراین یکی از راه­حل­های بهبود رفتارهای خطرناک ایمنی و جلوگیری از رخداد حوادث و شبه حوادث در محیط‌های کاری، انتخاب افرادی با رفتارهای کم خطرتر به ویژه برای فعالیت‌های با ریسک بالا می‌باشد.
متن کامل [PDF 759 kb]   (175 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲ | انتشار: ۱۳۹۷/۳/۲