دوره 3، شماره 3 - ( آبان 1398 )                   جلد 3 شماره 3 صفحات 245-238 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشگاه آزاد نجف آباد
چکیده:   (1746 مشاهده)
مقدمه: یکی از ملاحظات مهم وروبه رشد سازمانی، بهداشت و ایمنی کارکنان است. حوادث در محیط کار هر سال باعث مرگ و از کار افتادگی گروه کثیری از کارکنان می شود لذا، کارفرمایان بطور جدی توجه و منابع سازمانی خود را معطوف به این مهم کرده اند. هدف از این مطالعه بررسی علل حوادث منجر به فوت فعالیتهای صنعتی- تولیدی استان با تکنیک مورت و ارایه راهکارهای مدیریتی جهت کاهش حوادث ناشی از کارگاه می باشد.
روش بررسی: مرحله اول در این مطالعه ابتدا به شناسایی وبررسی حوادث منجر به فوت صنایع اصفهان که جمعاَ 57 مورد بود و از بین نمونه ها 12 حادثه مبنای کار قرار گرفت، مرحله دوم تجزیه وتحلیل حوادث با درختواره مورت، این تحقیق از نظر روش جزء تحقیقات توصیفی و جزء تحقیقات کاربردی است که به شکل میدانی ومطالعات کتابخانه ای، به جمع آوری داده ها پرداخته شده است.
یافته ها: نتایج تحقیق نشان داد که بیشترین علت وقوع حوادث مربوط به نقص در فاکتورهای سیستم مدیریت بوده و 4/40 درصد از کل علت ها را شامل شده و بعد از آن به ترتیب خطاهای انسانی ونقص در فرایندهای کاری با 5/36 درصد، نقص در حفاظ ها وموانع با2/19 درصد در فرآیند نجات با 9/3 درصد سایر علت ها ی وقوع حوادث می باشد.
نتیجه گیری: با توجه به آمار داده شده در قسمت یافته ها و با اتخاذ تدابیر ایمنی در رعایت مقررات حفاظتی می توان تا حدود زیادی میزان و شدت حوادث را کاهش داد وبا انجام اقدامات مدیریتی مناسب می توان مانع وقوع بسیاری از حودث گردید.
 
متن کامل [PDF 617 kb]   (1176 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: 1397/9/24 | پذیرش: 1398/8/30 | انتشار: 1398/8/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.