دوره 4، شماره 1 - ( اردیبهشت 1399 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 37-27 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشکده علوم پزشکی شوشتر
چکیده:   (1066 مشاهده)
مقدمه: یکی از فاکتورهای بزرگی که در سلامت و بهره‌وری شاغلین در صنایع تأثیر می­گذارد، کیفیت هوای محیط­های کاری می­باشد. تصفیه آلاینده‌­های خروجی از صنایع ضروری است. یکی از این آلاینده‌ها، گاز آمونیاک است که پالایش این گاز از نقطه‌ نظر اقتصادی و محیط‌ زیست بسیار حائز اهمیت است. لذا این مطالعه با هدف بررسی تأثیر استفاده از ترکیب آب‌ اسیدی بر کارایی حذف آمونیاک هوا در یک برج پاشنده انجام پذیرفت.
روش بررسی: در این تحقیق جریان هوا توسط هواکش دور متغیر و فشار آب از طریق الکتروپمپ طبقاتی تأمین شد. میزان حذف آمونیاک از جریان هوا توسط یک برج اسپری با تغییر فشار آب، تراکم گاز ورودی و تعداد نازل­ها مورد بررسی قرار گرفت. به همین منظور در تراکم ورودی متفاوت، فشار مایع متفاوت و نازل متفاوت با مایع شستشو دهنده آب به همراه اسید سولفوریک 0/01 مولار به‌ عنوان مایع شستشو دهنده انجام شد.
یافته‌ها: افزایش تعداد نازل‌ها از یک‌ به‌ سه تأثیر معنی‌داری در حذف آمونیاک دارد (0/021P-Value=). همچنین افزایش تراکم گاز آمونیاک ورودی از 1/24 به 68 قسمت در میلیون سبب کاهش معنی‌دار کارایی حذف می‌گردد (0/085P-Value=). افزایش فشار مایع پاشنده از 9 بار به 12 بار نیز افزایش معنی‌داری در حذف گاز آمونیاک از خروجی برج اسپری دارد (0/025P-Value=).
نتیجه‌گیری: افزایش تعداد نازل، افزایش فشار مایع پاشنده و کاهش تراکم گاز ورودی گاز آمونیاک سبب افزایش کارایی حذف می‌گردد.
متن کامل [PDF 732 kb]   (256 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عوامل شیمیایی
دریافت: 1398/9/30 | پذیرش: 1399/1/18 | انتشار: 1399/2/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.