دوره 4، شماره 3 - ( 8-1399 )                   جلد 4 شماره 3 صفحات 222-210 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


گروه سلامت، ایمنی و محیط‌زیست، دانشکده بهداشت و ایمنی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
چکیده:   (1310 مشاهده)
چکیده
مقدمه:  در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی به‌منظور جلوگیری از وقوع حوادث ناگوار و به حداقل رساندن خطرات غیرمنتظره، بازرسی تجهیزات ازلحاظ وجود یکپارچگی مکانیکی و سرویس‌دهی ایمن و مداوم تأسیسات امری حساس می‌باشد. هدف از این مطالعه مدیریت یکپارچه ریسک و دارائی با اجراء  تکنیک بازرسی بر مبنای ریسک در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی می‌باشد.
روش بررسی: در این مطالعه مروری سیستماتیک ابتدا فهرستی از واژگان کلیدی مبتنی بر RBI مشخص گردید و سپس به‌طور اختصاصی در  پایگاه‌های اطلاعاتی داخلی و خارجی Science Direct, Magiran, Civilica, PubMed, Google Scholar, SID ،  Scopusو Google Search بدون محدودیت زمانی و با استفاده از کلیدواژه‌های مدیریت ریسک، احتمال وقوع ازکارافتادگی، مدیریت یکپارچه دارائی ها، بازرسی بر مبنای ریسک، پیامد وقوع ازکارافتادگی، و مدیریت خوردگی مورد جستجو قرار گرفتند. . سپس یافته ها و نتایج پژوهش های تایید شده استخراج و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. در نهایت نتیجه گیری و جمع بندی در خصوص تأثیر این روش در مدیریت یکپارچه ریسک‌ و دارائی ها موردبررسی قرار گرفت.
یافته ها: مرور مطالعات مختلف نشان داد که روش بازرسی بر مبنای ریسک بستر لازم جهت ارتقاء و تدوین استراتژی‌های نوین بازرسی، تعمیرات و نگهداری، سیستم  مدیریت ریسک تجهیزات و یکپارچگی دارائی ها را در صنایع نفت،گاز و پتروشیمی فراهم آورده است و نقش بسزایی در کاهش سطح ریسک به محدوده‌های قابل‌پذیرش داشته است.
نتیجه‌گیری: با تحلیل نتایج مطالعات مشخص شد که به‌کارگیری این روش منجر به اجرای مؤثر مدیریت ریسک‌ و قابلیت اطمینان و مدیریت خوردگی در صنایع نفت،گاز و پتروشیمی می شود. در واقع این روش سیستمی به منظور تضمین ایمنی فرآیند ، افزایش درک ریسک تخریب در جهت مدیریت ریسک های مربوطه و اطمینان از یکپارچگی دارائی را در واحدهای عملیاتی این صنایع فرآهم می آورد.
کلید واژه ها: مدیریت ریسک، مدیریت خوردگی، احتمال وقوع ازکارافتادگی، بازرسی بر مبنای ریسک، پیامد وقوع ازکارافتادگی، مدیریت یکپارچگی دارائی
متن کامل [PDF 1189 kb]   (352 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: HSE
دریافت: 1398/12/13 | پذیرش: 1399/8/4 | انتشار: 1399/9/6

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.