دوره 5، شماره 4 - ( 11-1400 )                   جلد 5 شماره 4 صفحات 334-319 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


گروه مدیریت محیط‌زیست، واحد تهران شمال، دانشگاه آزاد اسلامی، تهران، ایران
چکیده:   (804 مشاهده)
مقدمه: آنالیز علت‌های رخداد حوادث به منظور پیشگیری از رخداد مجدد آن‌ها امری ضروری می‌باشد. مطالعه حاضر با هدف ترکیب دو روش fishbone و SCAT جهت ریشه‌یابی حوادث، پرداختن به جزئیات، جهت ردیابی کردن ریشه‌های حوادث در عمق لایه‌های سازمانی می‌باشد.
روش بررسی: در این مطالعه داده‌های حادثه به روش ترکیبی استخوان ماهی- اسکات تجزیه‌وتحلیل شدند. ابتدا علل واسطه و علل ریشهای به دست آمده از روش استخوان ماهی به همراه اقدامات کنترلی در جدول علت و معلول اسکات جایگذاری گردید. نتایج حاصل از پرسشنامه گردآوری شدند و علل وقوع حوادث از طریق آزمون کای دو بررسی گردید. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها به کمک نرم‌افزار SPSS ۲۴ انجام شد.
یافته‌ها: نتایج تحقیق نشان داد که مهم‌ترین علت مستقیم بروز حادثه، متغیر مرتبط با محیط داخلی و خارجی پالایشگاه و مهم‌ترین علت ریشه‌ای حادثه، تغییرات اقتصادی پیش‌بینی نشده مانند تغییر نرخ ارز، تغییر نرخ مالیات و عدم پیاده‌سازی برنامه‌های آموزشی مستمر برای کارکنان می‌باشد. در میان اقدامات کنترلی پیشنهادی ارتقاء اثربخشی آموزش کارکنان مهم‌ترین می‌باشد. همچنین بین دلایل سطحی و ریشه‌ای ارتباط معناداری وجود داشت.
نتیجهگیری: با توجه به آزمون آماری مشخص گردید که بین علل ریشه‌ای و علل واسط حادثه ارتباط سیستماتیک و معنی‌داری وجود دارد. با استفاده از ترکیب دو روش در بسیاری از موارد نیاز سازمان‌ها را برای ریشه‌یابی حوادث برآورده می‌کند و در حال حاضر یکی از مهم‌ترین روش‌ها می‌باشد؛ از این رو انجام مطالعات مشابه از قبیل ترکیب روش SCAT با سایر روش‌ها در آنالیز دلایل حوادث پالایشگاهی پیشنهاد می‌گردد..
متن کامل [PDF 1487 kb]   (438 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (884 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: HSE
دریافت: 1399/4/29 | پذیرش: 1400/11/4 | انتشار: 1400/11/13

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.