دوره 5، شماره 3 - ( 8-1400 )                   جلد 5 شماره 3 صفحات 223-208 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت، گروه بهداشت حرفه ای، دانشکده علوم پزشکی ساوه، ساوه، ایران
چکیده:   (453 مشاهده)

چکیده
مقدمه: بررسی حوادث رخ داده در صنایع نشان داده که عوامل مختلفی بر وقوع حوادث تأثیرگذار می باشد. لذا هدف از این مطالعه بررسی ارتباط شیوع حوادث شغلی  با فاکتورهای فردی و شغلی در محیط کار صنایع استان قم می باشد.
روش بررسی: این مطالعه توصیفی براساس حوادث ثبت شده در اداره بازرسی کار استان قم در سال ۱۳۹۶ انجام گردید. تمام پرونده‌ها انتخاب و با توجه به ثبت دقیق حوادث ۱۰۴۸ مورد پرونده بررسی گردید. پارامترهای لازم از فرم های گزارش حوادث استخراج و فراوانی و درصد فراوانی آنها توسط نرم افزار۱۸ SPSS آنالیز گردید.
یافته ها: بیشترین آمار حوادث در رنج سنی ۳۰-۲۰ سال  با سابقه کار کمتر از ۵ سال بود. کمترین آمار حوادث مربوط به مقاطع تحصیلی لیسانس و بالاتر بود. علاوه براین آمار بالایی از افراد حادثه دیده (%۵/۴۱) در فعالیت های ساختمانی و عمران فعالیت داشتند. دربررسی جمعیت کارگری بیشترین آمار حوادث مربوط به کارگاه هایی با تعداد پرسنل ۱۰-۲۴ نفر می باشد. در بررسی علل حوادث %۲/۳۳ حوادث ناشی از عدم آموزش ایمنی و %۲/۲۴ عدم رویه کاری ایمن شناخته شد. در گروه علل تجهیزات بیشترین سهم حوادث به علت عدم وجود تجهیزات مناسب و در رابطه با علل انسانی عدم توقف دستگاه هنگام تعمیر دلیل اصلی حادثه شناخته شد. 
نتیجه گیری:  نتایح مطالعه حاضر نشان داد در وقوع حوادث صنعتی فاکتورهای دموگرافیک و شغلی از جمله سن، سابقه کار ، و نوع صنعت اهمیت بسزایی دارند. علاوه براین مشخص گردید علل مدیریتی، تجهیزاتی و انسانی هر کدام نقش موثری در وقوع حوادث دارند که می توان با نظارت بیشتران مدیران و جذب مسئول ایمنی و بهداشت و در نهایت رعایت اصول ایمنی در تمام زمینه های کاری  نرخ حوادث را به میزان چشمگیری کاهش داد.

متن کامل [PDF 1044 kb]   (180 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (296 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: 1399/6/26 | پذیرش: 1400/5/13 | انتشار: 1400/9/1

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.