دوره 5، شماره 1 - ( 2-1400 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 9-1 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


گروه بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت اوز، دانشکده علوم پزشکی لارستان، لارستان، ایران
چکیده:   (1242 مشاهده)

چکیده
مقدمه: با توجه به اهمیت حفظ نیروی کارکنان و اساتید و سلامت آنها به عنوان یک انسان، تعارض سازمانی می‌تواند تأثیر بسزایی بر سلامت عمومی، عملکرد و میزان افسردگی این افراد داشته باشد. مطالعه حاضر با هدف بررسی ارتباط بین عملکرد شغلی و افسردگی با تعارضات سازمانی در اساتید و کارکنان دانشکده علوم پزشکی لارستان انجام شده است.
روش بررسی: این تحقیق از نوع توصیفی_تحلیلی به روش مقطعی بوده که در سال ۱۳۹۷ بر روی اساتید و کارکنان دانشکده علوم پزشکی لارستان که ۸۲ نفر بودند با روش نمونه‌‌گیری سرشماری انجام گرفت. به منظور جمع‌آوری اطلاعات از سه پرسشنامه (تعارض سازمانی، عملکرد شغلی و افسردگی گلدبرگ) استفاده گردید.
یافته‌ها: میانگین (x) افسردگی ۲۰/۵۸ و انحراف معیار (s) ۱۷/۱۶، عملکرد شغلی ۳۰/۵۵x= و ۲۷/۵s=، تعارض سازمانی ۹۳/۲۰x= و ۴۲/۵s= بدست آمد. تعارض با مرئوس نمره میانگین بالاتر و تعارض با همردیفان نمره میانگین پایین‌تری داشت . توزیع فراوانی افسردگی در بین افراد مورد مطالعه نشان داد که افراد سالم بیشترین فراوانی (۲۷/۷%) و افراد با افسردگی شدید دارای کمترین فراوانی ( ۴/۸%) را دارند.
نتیجه‌گیری: نتایج نشان دادکه بین افسردگی و عملکرد شغلی رابطه معکوس و بین افسردگی و تعارض سازمانی رابطه مستقیم وجود دارد . با شناسایی و تعدیل عوامل ایجاد کننده استرس در محیط کاری می‌توانیم شاهد بهبود عملکرد و ایجاد احساسات مطلوب و کارآمدی در پرسنل علوم پزشکی باشیم.

متن کامل [PDF 510 kb]   (460 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (375 مشاهده)  
نوع مطالعه: كاربردي | موضوع مقاله: ارگونومی
دریافت: 1399/8/8 | پذیرش: 1400/2/10 | انتشار: 1400/3/2

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.