دوره 6، شماره 2 - ( 5-1401 )                   جلد 6 شماره 2 صفحات 289-280 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


گروه سلامت، ایمنی و محیط‌ زیست، دانشکده بهداشت و ایمنی، دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، تهران، ایران
چکیده:   (893 مشاهده)
مقدمه:‌ با توجه به اینکه در صنعت سیمان سالانه حوادث جبران‌ناپذیر، بیماری‌های شغلی و آسیب به محیط‌زیست رخ می‌دهد بنابراین برای حداقل رساندن خطرات، توجه به‌سلامت کارکنان و حفظ محیط‌زیست این پژوهش با هدف "بررسی وضعیت سیستم مدیریت HSEE و مهندسی تاب‌آوری در صنعت سیمان" انجام شد.
روش کار: این مطالعه یک پژوهش توصیفی و تحلیلی با مشارکت 182 نفر از 310 نفر کارکنان کارخانه یکی از صنایع سیمان ایران در سال 1400 انجام گرفت که با توجه به فرمول کوکران محاسبه و بر طبق نمونه‌گیری تصادفی انتخاب شدند. برای این منظور، پرسشنامه‌های مهندسی تاب‌آوری، پرسشنامه HSEE با توجه به ‌مرور مطالعات و نظرات متخصصان بازنگری و بومی‌سازی شد. سپس وضعیت سیستم مدیریت HSEE و مهندسی تاب‌آوری بررسی شد. کلیه تجزیه‌وتحلیل‌ها به روش t تک نمونه‌ای توسط نرم‌افزار spss نسخه 18 انجام گرفت.
یافته‌ها: یافته­های این پژوهش حاکی از آن است که میانگین ابعاد مهندسی تاب‌آوری و ابعاد سیستم مدیریت HSEE پایین‌تر از نمره معیار هستند. همچنین فرهنگ گزارش دهی بیشترین میانگین (72/4) بین ابعاد مهندسی تاب‌آوری و محیط­زیست بیشترین میانگین (76/4) بین ابعاد سیستم مدیریت HSEE دارد.
نتیجه‌گیری: نتایج این پژوهش نشان داد با بررسی وضعیت مهندسی تاب‌آوری و سیستم مدیریت HSEE می­توان به بهبود و ارتقاء عملکرد سیستم مدیریت HSE با استفاده از مفهوم مهندسی تاب‌آوری کمک کرد و با برنامه‌ریزی مناسب شاخص‌های مهندسی تاب‌آوری بهبود تا عملکرد سیستم مدیریت HSE تقویت یابد و در جهت بهبود سطح تاب‌آوری باید بیشترین تلاش در تغییر تفکر مدیریت ارشد، به منظور بها دادن به موضوعات HSE و پذیرش آن به عنوان یک ارزش در سازمان، به کار گرفته شود.
 
متن کامل [PDF 1013 kb]   (253 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (686 مشاهده)  
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: HSE
دریافت: 1401/1/22 | پذیرش: 1400/11/10 | انتشار: 1401/5/4

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.