دوره 2، شماره 4 - ( بهمن 1397 )                   جلد 2 شماره 4 صفحات 255-269 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

KHANI JAZNI R, HOSSEIN VAZIRI M, Barkhordari A. The Effect of Work - Family Conflict and Work Locus of Control on Accident-Proneness: The mediator role of stress . ohhp. 2019; 2 (4) :255-269
URL: http://ohhp.ssu.ac.ir/article-1-191-fa.html
خانی جزنی رضا، وزیری محمد حسین، برخورداری امیر. اثر تعارض کار- خانواده و مرکز کنترل کاری بر استعداد حادثه پذیری: نقش میانجی استرس. بهداشت کار و ارتقاء سلامت. 1397; 2 (4) :255-269

URL: http://ohhp.ssu.ac.ir/article-1-191-fa.html


دانشکده بهداشت و ایمنی
چکیده:   (879 مشاهده)
چکیده
مقدمه: عامل انسانی را می توان به عنوان مهم ترین و اصلی ترین عامل در بروز حوادث شغلی دانست. استعداد حادثه پذیری کارکنان به عنوان یک صفت ذاتی و یکپارچه در بروز حوادث شغلی شناخته می شود، لذا شناخت عوامل موثر بر آن می تواند در جلوگیری از حوادث شغلی موثر باشد. پژوهش حاضر با هدف بررسی تاثیر تعارض کار- خانواده ، مرکز کنترل کاری و استرس بر استعداد حادثه پذیری  صورت گرفت.
روش بررسی: این پژوهش بصورت مقطعی- تحلیلی از طریق الگویابی معادلات ساختاری با رویکرد کمترین مربعات جزیی  در سال 1397 انجام شد. حجم نمونه شامل 225 نفر از کارکنان حادثه دیده بود که با استفاده از روش تعیین حجم نمونه در مدلسازی معادلات ساختاری انتخاب شد. جمع آوری داده ها از طریق چهار پرسشنامه تعارض کار- خانواده، مرکز کنترل کاری، استرس شغلی و استعداد حادثه پذیری صورت گرفت. ارزیابی الگوی پیشنهادی با استفاده از الگویابی معادلات ساختاری(SEM) بر اساس نرم افزار SMARTPLS3 و 23-SPSS انجام گرفت.
یافته ها:  جهت بررسی پایایی ابزار تحقیق از روش پایایی ترکیبی(CR) استفاده شد که ضریب مربوط به همه متغیرها بالاتر از 7/0 و قابل قبول بود. برای سنجش روایی پرسشنامه ها از میانگین واریانس استخراج شده(AVE) استفاده گردید که بیش از 5/0و قابل قبول بود. روایی واگرا توسط معیار جدید (HTMT) بررسی و تایید شد. برای بررسی برازش مدل ساختاری از معیار هم خطی، معنی داری ضرائب،R2 ، f2 و Q2 استفاده شد که نتایج به دست آمده نشان دهنده برازش مناسب مدل ساختاری بود.  همچنین یافته ها نشان داد که بجز فرضیه تاثیر تعارض کار- خانواده بر استعداد حادثه پذیری تمامی فرضیات تحقیق معنی دار بودند.
نتیجه گیری:
شناسایی افراد با استعداد حادثه پذیری و شناسایی علل بروز حوادث امری اصلی در کنترل حوادث صنایع با مشاغل حساس می باشد. نتایج مطالعه حاضر نشان داد که به منظور جلوگیری از حوادث شغلی در غربالگری بدو استخدام می توان افراد با کنترل درونی برای مشاغل پر استرس انتخاب گردند و مدیریت سازمان با کاهش تعارض کار- خانواده از استرس شغلی شاغلین کاسته و به بهبود عملکرد و اعمال ایمن این افراد کمک کند.
 
متن کامل [PDF 1428 kb]   (406 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: کلیه موضوعات بهداشت حرفه ای
دریافت: ۱۳۹۷/۱۰/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۱/۳۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه بهداشت کار و ارتقا سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Occupational Hygiene and Health Promotion Journal

Designed & Developed by : Yektaweb