دوره 3، شماره 1 - ( اردیبهشت 1398 )                   جلد 3 شماره 1 صفحات 36-50 | برگشت به فهرست نسخه ها

DOI: 10.18502/ohhp.v3i1.963


XML English Abstract Print


گروه محیط زیست، دانشکده علوم و فنون دریایی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شمال، تهران، ایران
چکیده:   (537 مشاهده)
مقدمه: رهایش محتویات مخازن ذخیره سازی تحت فشار می­تواند به پیامدهایی مانند BLEVE، انفجار و ... منجر شود. بنابراین، شناسایی علل رهایش محتویات و تعیین پیامدهای آن جهت پیشگیری از حوادث احتمالی و همچنین تعیین پهنه آسیب پذیری جهت کاهش خسارات امری ضروری به حساب می آید.
روش بررسی: در این تحقیق از روش Bowtie جهت ارزیابی ریسک مخازن ذخیره­سازی تحت فشار استفاده شده است. بعد از شناسایی خطرات فرایند ذخیره گاز نفتی مایع شونده و تعیین رویداد اصلی، میانی و پایه درخت خطا ترسیم گردید. سپس احتمال رخداد رویدادها محاسبه شده است. در مرحله بعد درخت رویداد با هدف تعیین سناریوهای مختلف حوادث و تعیین پیامدهای هریک از حوادث ترسیم گردید و احتمال پیامدها نیز محاسبه شد. سپس دیاگرام Bowtie ترسیم گردید. در انتها با استفاده از نرم افزار PHAST پهنه آسیب پذیری انسانی  برای هریک از پیامدها تعیین گردید.
یافته‌ها: با توجه به آنالیز دیاگرام Bowtie در مجموع 27 رویداد شامل 21 رویداد پا یه و 6 رویداد میانی و 15 برش حداقل همراه با احتمالات رخداد و میزان اهمیت هریک و 9 پیامد و سناریو همراه با احتمالات هریک مشخص گردید. بیشترین پهنه آسیب پذیری انسانی مربوط به انفجار ابر و بخار برآورد شد.
نتیجه­ گیری: نشتی از مخزن و اتصالات، سرریز شدن و نشتی از PRV از جمله نقص­های پر­اهمیت در مخازن LPG می­باشد. بدلیل احتمال بالای پیامدها و همچنین جلوگیری از افزایش شدت و ابعاد حوادث، نیاز به تعبیه سیستم­هایی مانند سیستم خنک سازی، سیستم Fire Stop در واحد مورد مطالعه مورد نیاز است.
متن کامل [PDF 797 kb]   (350 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۳۱ | انتشار: ۱۳۹۸/۲/۳۱