دوره 1، شماره 3 - ( بهمن 1396 )                   جلد 1 شماره 3 صفحات 185-193 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشجوی دکترا، گروه بهداشت حرفه‌ای، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (1275 مشاهده)
مقدمه: تجهیزات غیر استاندارد به لحاظ ارگونومی تاثیر بسزایی در افزایش بیماری اسکلتی عضلانی دارند و پرسنل شاغل در بخش­های درمانی نیز جهت جابجایی بیماران با این مشکلات درگیر هستند. مطالعه حاضر با هدف بررسی این گروه به عنوان قشر آسیب پذیر صورت گرفت.
روش بررسی: مطالعه حاضر به صورت توصیفی تحلیلی در سال 1391 در بیمارستان­های امام خمینی و شهید مصطفی خمینی شهر ایلام انجام گرفت. برای اجرای مطالعه از فرم مربوط به MAPO Index استفاده شد. در این روش فاکتورهای متعددی از جمله بلندکردن، کمک جزئی، ضریب ویلچر و غیره مورد بررسی قرار می­گیرند. برای آنالیز داده­ها از نرم افزار  SPSS16 استفاده شد.
یافته­ ها: تعداد 95 نفر از افراد شاغل در بیمارستان­های امام خمینی و شهید مصطفی خمینی از 20 بخش انتخاب شدند که وظیفه جابجایی بیمار را به عهده داشتند. بیشترین حالت جابجایی از نوع تخت به ویلچر (بیمارستان امام خمینی 67 درصد، بیمارستان شهید مصطفی 61 درصد) بود. متوسط عدد نهایی MAPO Index در بیمارستان امام و شهید مصطفی به ترتیب برابر با 2/25 و 4/14 بود که نسبت به حالت طبیعی (5/1-0) خیلی بالاتر بود.
نتیجه گیری: در این مطالعه عدد به دست آمده برای شاخص MAPO Index در باند قرمز قرار گرفت که نشان دهنده میزان ریسک بالای کمر درد ناشی از جابجایی بیماران در بین پرسنل است، از این رو برای کنترل این امر نیاز به برنامه­ریزی سریع و کوتاه مدت مراقبت­های بهداشتی، استفاده از وسایل کمکی مناسب در جابجایی بیماران و آموزش نحوۀ صحیح جابجایی بیماران به شیوۀ ارگونومی است.
 
متن کامل [PDF 847 kb]   (1402 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ایمنی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۴ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۴ | انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۴